LS31P30B02 Limit Switch
LS31P30B02 Limit Switch
LS31P30B02 is a 30 mm wide, standard Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 2 mounting holes at the top, 1 Pg11 cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø12,5 mm) on plastic plunger actuator for horizontal movement and 2 N.C snap action (Zb type) contacts
Product identifiers
SKU: 1SBV010130R1202
EAN: 3471522000507
GTIN: 3471522000507
MPN: LS31P30B02
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 17
Specifications
Width sensor -
Forced opening -
Coating housing -
Diameter sensor -
Height of sensor -
Housing material -
Length of sensor -
Output electronic -
Switching function -
Type of control element -
Degree of protection (IP) -
Switching function latching -
Suitable for safety functions -
Explosion safety category for gas -
Number of safety auxiliary contacts -
Number of contacts as change-over contact -
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V -
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V -
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V -