UA50-30-00RA 200V 50Hz / 200-220V 60Hz Contactor
The UA50-30-00RA 200V 50Hz / 200-220V 60Hz is a 3-pole contactors for capacitor switching, can be used in installations in which the peak current far exceeds 100 times nominal rms current. The contactors are delivered complete with their damping resistors and must be used without additional inductances (see table below). The capacitors must be discharged (maximum residual voltage at terminals ≤ 50 V) before being re-energized when the contactors are making. Their electrical durability is 250 000 operating cycles for Ue < 500 V and 100 000 operating cycles for 500 V ≤ Ue ≤ 690 V. The UA..RA contactors are fitted with a special front mounted block, which ensures the serial insertion of 3 damping resistors into the circuit to limit the current peak on energization of the capacitor bank. Their connection also ensures capacitor precharging in order to limit the second current peak occurring upon making of the main poles. The insertion of resistors allows to damp the highest current peak of the capacitor when switching on, whatever its level. The UA..RA series 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles: 3 main poles - Control circuit: AC operated with laminated magnet circuit - Accessories: a wide range of accessories is available.
GTIN: 3471522303752
MPN: UA50-30-00RA 200V 50Hz / 200-220V 60Hz
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 539
Specifications
Depth 140.4
Width 70
Height 150
Rated switch current -
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Voltage type for actuating AC
Rated control supply voltage DC
Rated reactive power at 400 V, 60 Hz 40
Rated control supply voltage AC 60 Hz