AF80-30-00-13 100-250V50/60HZ-DC Contactor
The AF80-30-00-13 is a 3 pole - 1000 V IEC or 600 UL contactor with screw terminals, controlling motors up to 37 kW / 400 V AC (AC-3) or 60 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 125 A (AC-1) or 105 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523132931
MPN: AF80-30-00-13
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 175
Specifications
Depth 116
Width 70
Height 125.5
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA 37.2850
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 37
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 125
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -