UA50-30-00 400-415V 50Hz / 415-440V 60Hz Contactor
The UA50-30-00 400-415V 50Hz / 415-440V 60Hz is a 3-pole contactors for capacitor switching, can be used for the switching of capacitor banks whose inrush current peaks are less than or equal to 100 times nominal rms current. The table below gives the permissible powers according to operational voltage and temperature close to the contactor. It also specifies the maximum peak current Î values accepted by the contactor. The capacitors must be discharged (maximum residual voltage at terminals ≤ 50 V) before being re-energized when the contactors are making. In these conditions, electrical durability of contactors is equal to 100 000 operating cycles. The UA.. series 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles: 3 main poles - Control circuit: AC operated with laminated magnet circuit - Accessories: a wide range of accessories is available.
GTIN: 3471522084866
MPN: UA50-30-00 400-415V 50Hz / 415-440V 60Hz
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 455
Specifications
Depth 108
Width 70
Height 110
Rated switch current -
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Voltage type for actuating AC
Rated control supply voltage DC
Rated reactive power at 400 V, 60 Hz 33
Rated control supply voltage AC 60 Hz