TAE50-30-00 77-143V DC Contactor
TAE50 contactors are mainly used for controlling 3-phase motors and generally for controlling power circuits up to 690 V AC / 1000 V AC or 220 V DC. The contactors can also be used for many other applications such as isolation, capacitor switching, lighting. The TAE... series 1-stack 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles and auxiliary contact blocks: 3 main poles, front and side-mounted add-on auxiliary contact blocks - Control circuit: DC operated with standard double-winding DC coils (with add-on factory-mounted lagging contact for insertion of the"holding" winding). TAE... contactors offer a large coil voltage range - Accessories: a wide range of accessories is available.
GTIN: 3471522114068
MPN: TAE50-30-00 77-143V DC
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 628
Specifications
Depth -
Width -
Height -
Modular version -
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating -
Rated operation power at AC-3, 400 V -
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V -
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -