AF50-30-11 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor
AF50 contactors are mainly used for controlling 3-phase motors and generally for controlling power circuits up to 690 V AC and 220 V DC. The contactors can also be used for many other applications such as bypass, capacitor switching, lighting, DC power circuits... The AF... contactors are fitted with an electronic coil interface which accepts a wide control voltage range, on AC 50/60 Hz or DC supplies. The same contactor can accept various supply voltages according to the different countries where the electrical equipment will be installed, or some fluctuation in the control voltage due to the local supply or network. The AF... contactors are also fully suitable for operation in AC or DC control circuit liable to voltage interruptions or voltage dip risks. Advantages: - Wide voltage range, e.g. 100 ... 250 V AC and DC - Can manage large voltage variations - Reduced power consumption - Very distinct closing and opening - Noise free - Can withstand voltage interruptions or voltage dips in the control supply (≤ 20 ms). The AF... series 1-stack 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles and auxiliary contact blocks: 3 main poles and 2 built-in auxiliary contacts, front and side-mounted add-on auxiliary contact blocks - Control circuit: AC or DC operated - Accessories: a wide range of accessories is available.
GTIN: 3471522114709
MPN: AF50-30-11 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 580
Specifications
Depth -
Width -
Height -
Modular version -
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating -
Rated operation power at AC-3, 400 V -
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V -
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -