TAE50-30-00RT 17-32V DC Contactor
TAE50 contactors are mainly used for controlling 3-phase motors and generally for controlling power circuits up to 690 V AC / 1000 V AC or 220 V DC. The contactors can also be used for many other applications such as isolation, capacitor switching, lighting. The TAE..RT contactors are the Ring Tongue terminal version of the TAE... range. The TAE... series 1-stack 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles and auxiliary contact blocks: 3 main poles, front and side-mounted add-on auxiliary contact blocks - Control circuit: DC operated with standard double-winding DC coils (with add-on factory-mounted lagging contact for insertion of the"holding" winding). TAE... contactors offer a large coil voltage range - Accessories: a wide range of accessories is available.
GTIN: 3471522244710
MPN: TAE50-30-00RT 17-32V DC
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 684
Specifications
Depth -
Width -
Height -
Modular version -
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating -
Rated operation power at AC-3, 400 V -
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V -
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -