LS40M51B11 Limit Switch
LS40M51B11 Limit Switch
LS40M51B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of zinc alloy material (Zamak), with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 Pg13.5 cable entry on the bottom, adjustable plastic roller lever (Ø22 mm) actuator and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
Product identifiers
SKU: 1SBV011151R1211
EAN: 3471522003911
GTIN: 3471522003911
MPN: LS40M51B11
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 42
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V -
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V -
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V -