MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A
The MS116-0.63 manual motor starter (also known as motor protection circuit breaker or manual motor protector) is a compact 45 mm width device with a rated operational current of Ie = 0.63 A. This device is used to manually switch on and off motors and to protect them reliably and without the need for a fuse from short-circuits, overload and phase failures. The manual motor starter offers a rated service short-circuit breaking capacity Ics = 50 kA at 400 VAC and trip class 10A. Further features are the build-in disconnect function, temperature compensation, trip-free mechanism and a rotary handle with a clear switch position indication. The manual motor starter is suitable for three- and single-phase applications. Auxiliary contacts, signaling contacts, undervoltage releases, shunt trips, 3-phase bus bars, power in-feed blocks and locking devices for protection against unauthorized changes are available as accessory.
Product identifiers
SKU: 1SAM250000R1004
EAN: 4013614320279
GTIN: 4013614320279
MPN: MS116-0.63
Height 90
Power loss 5.1
Type of control element Turn button
Rated permanent current Iu 0.63
With integrated auxiliary switch no
Rated operation power at AC-3, 230 V 0.18