MS116-0.16 Manual Motor Starter 0.10 ... 0.16 A
The MS116-0.16 manual motor starter (also known as motor protection circuit breaker or manual motor protector) is a compact 45 mm width device with a rated operational current of Ie = 0.16 A. This device is used to manually switch on and off motors and to protect them reliably and without the need for a fuse from short-circuits, overload and phase failures. The manual motor starter offers a rated service short-circuit breaking capacity Ics = 50 kA at 400 VAC and trip class 10A. Further features are the build-in disconnect function, temperature compensation, trip-free mechanism and a rotary handle with a clear switch position indication. The manual motor starter is suitable for three- and single-phase applications. Auxiliary contacts, signaling contacts, undervoltage releases, shunt trips, 3-phase bus bars, power in-feed blocks and locking devices for protection against unauthorized changes are available as accessory.
Product identifiers
SKU: 1SAM250000R1001
EAN: 4013614320248
GTIN: 4013614320248
MPN: MS116-0.16
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 33
Specifications
Depth 85.6
Width 45
Height 90
Power loss 5.1
Number of poles 3
Device construction Complete device in housing
Switch off technique Thermomagnetic
Phase failure sensitive yes
Type of control element Turn button
Rated permanent current Iu 0.16
With integrated auxiliary switch no
Rated operation power at AC-3, 230 V 0.03