AF40-30-22-13 100-250V50/60HZ-DC Contactor
The AF40-30-22-13 is a 3 pole - 690 V IEC or 600 UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and screw terminals, controlling motors up to 18.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 30 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 70 A (AC-1) or 60 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523132238
MPN: AF40-30-22-13
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 105
Specifications
Depth 144
Width 55
Height 125.5
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA 18.6425
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 18.5
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 70
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -