AF40-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor
The AF40-30-11-14 is a 3 pole - 690 V IEC or 600 UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and screw terminals, controlling motors up to 18.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 30 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 70 A (AC-1) or 60 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (250-500 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523132146
MPN: AF40-30-11-14
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 93
Specifications
Depth 111
Width 67
Height 125.5
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA 18.6425
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 18.5
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 70
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -