AF26Z-30-11-20 12-20VDC Contactor
The AF26Z-30-11-20 is a 3 pole - 690 V IEC or 600 UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and screw terminals, controlling motors up to 11 kW / 400 V AC (AC-3) or 15 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 45 A (AC-1) or 45 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (12-20 V DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523114203
MPN: AF26Z-30-11-20
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 215
Specifications
Depth 111.5
Width 45
Height 86
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA 7.4570
Voltage type for actuating DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 11
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -