OPTOTRONIC 4DIM NFC IP20 75/170-240/1A0 4DIM NFC G3 CE
Constant Current - Outdoor - dimmable. Product features: Supply voltage: 220…240 V. Wide current output range: 150 mA…1050 mA or 1500 mA. Easy and fast wireless luminaire programming via NFC. Flexible current setting with one additional wire (LEDset2). AstroDIM for autonomous dimming with five independent levels (astro, time mode). Allows for energy saving in twilight phases. MainsDIM function for dimming via reduction of line voltage amplitude. Isolated DALI interface for bidirectional telemanagement systems. Standby power consumption: < 0.35 W. Constant Lumen Output (CLO). Integrated customizable thermal management (Driver Guard). Product benefits: 4DIM functionality in one device (StepDIM, AstroDIM, MainsDIM, DALI). DALI-2 certified incl. Parts 251, 252, 253. Easy and fast wireless luminaire programming. Very high efficiency. High surge protection: up to 10 kV (in protection class I or II). Great flexibility due to wide operating temperature range of -40…55 °C or 60 °C. High surge DALI protection: 1 kV. Protection through double isolation between mains input and LED output. Optimized NFC for programming from the top: easy accessibility in luminaires. Areas of application: Street and urban lighting. Industry. Suitable for outdoor applications in luminaires with IP > 54. Suitable for use in outdoor luminaires of protection class I and II. Safety advice: All electrical connections must be made by a qualified person.. Caution, risk of electric shock..