NFZB31ES-22 48-130V50/60HZ-DC Contactor Relay
NFZB..S 3-pole contactors comply with the latest railway rolling stock standards and allow installation in passengers or driver cabins for trains frequently operating tunnels or undergrounds. They are mainly used for controlling 3-phase motors and power circuits up to 690 V AC and 220 V DC. Improve the compactness of the installations thanks to reduced dimension and side-by-side mounting requiring less 15% width (without spacing) from -40 °C up to +70 °C Meet all main rollling stocks standards: IEC 60947-4-1, IEC 60947-5-1, IEC 60077-1/-2 and applicable parts of EN 50155 standards, shocks and vibration withstand conforming to IEC 61373 cat. 1, class B. Reach the highest levels in fire and smoke behaviour with compliance to European standard EN 45545-2 (HL2 hazard levels) in group mounting. Reduce train energy with lighter devices and requiring 68% less coil energy consumption in operation. Electronic coil interface handling large DC voltage fluctuation voltage, including several Uc DC control voltages used for battery supply and accepting sinusoïdal AC 50/60 Hz control supplies included inside Ucmin.... Ucmax voltage range. Max permitted AC 50/60 Hz control voltage must not be exceeded (see technical data). Wide range of auxiliary contact blocks for front and side mounting.
Product identifiers
SKU: 1SBH136059R2231
EAN: 3471523108820
GTIN: 3471523108820
MPN: NFZB31ES-22
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 62
Specifications
Depth -
Width -
Height -
Interface -
Mounting method -
With LED indication -
Operating voltage DC
Rated switch current -
Operating voltage AC 50 Hz
Voltage type for actuating -
Rated control supply voltage DC
Connection type auxiliary circuit -
Rated control supply voltage AC 50 Hz