RV-BC6/250 Varistor Surge Suppressor 50 … 250 V DC, screw terminal
The RV-BC6/250 is a varistor surge suppressor for contactor coils. Designed to reduce the maximum overvoltage peak value and to limit or even completely eliminate the high pre-damping voltage frequencies for a rated control circuit voltage between 50 ... 250 V. The surge suppressor is equipt with screw terminals and can be mounted on the DC-operated B6 and B7 mini contactor.
Product identifiers
SKU: GHV2501903R0002
EAN: 4013614027178
GTIN: 4013614027178
MPN: RV-BC6/250
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 3
Specifications
Function Varistor (voltage-sensitive resistor)
With LED indication no
Operating voltage DC
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz