AFS26-30-22-13 100-250V50/60HZ-DC Contactor
The AFS26-30-22-13 is a 3 pole - 690 V IEC or 600 V UL contactor with fixed 2 N.O + 2 N.C. front mounted auxiliary contact blocks with screw connections, controlling motors up to 11 kW / 400 V AC (AC-3) or 15 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 45 A (AC-1) or 45 A UL general use. AFS contactors can be easily integrated in machine manufacturer’s systems complying with main standards EN ISO 13849 and EN 62061 - guaranteeing the safe use of your machinery and equipment. An easily identifiable yellow low energy auxiliary contact block ensures the status feedback circuits required in machine safety applications. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100 ... 250 V), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523157330
MPN: AFS26-30-22-13
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 53
Specifications
Depth 119.5
Width 45
Height 86
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 11
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -