AF16-30-01-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor
The AF16-30-01-11 is a 3 pole - 690 V IEC or 600 UL contactor with 1 built-in auxiliary contact and screw terminals, controlling motors up to 7.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 10 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 30 A (AC-1) or 30 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (24-60 V 50/60 Hz and 20-60 V DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523110717
MPN: AF16-30-01-11
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 32
Specifications
Depth 77
Width 45
Height 86
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 7.5
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 30
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -