AF26-40-00-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor
The AF26-40-00-11 is a 4 pole - 690 V IEC or 600 UL contactor with screw terminals, controlling motors up to 11 kW / 400 V AC (AC-3) and switching power circuits up to 45 A (AC-1) or 45 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (24-60 V 50/60 Hz and 20-60 V DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523115217
MPN: AF26-40-00-11
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 51
Specifications
Depth 101
Width 45
Height 86
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 11
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -