AFC16-30-10-88 230-240V50Hz 240-260V60Hz Contactor
The AFC16-30-10-88 is a 3-pole - 690 V IEC or 600 V UL contactor with 1 N.O built-in auxiliary contact and Screw terminals, mainly controlling power circuits up to 7.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 10 hp / 480 V AC UL and 30 A (AC-1) or 30 A UL general use. Within the AF platform, AFC contactors offer an optimized operating time for AC controlled applications with electromagnetic coil (control voltage : 230 ... 240 V AC 50 Hz / 240 ... 260 V AC 60 Hz). AFC contactors have a block type design and can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and a wide range of additionnal accessories.
GTIN: 3471523014534
MPN: AFC16-30-10-88
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 33
Width 45
Height 86
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating AC
Rated operation power at AC-3, 400 V 7.5
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 30
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -