AF16Z-30-10-30 24VDC Contactor
AF16Z-30-10-30 24VDC Contactor
The AF16Z-30-10-30 is a 3-pole - 690 V IEC or 600 UL contactor with one built-in auxiliary contact and screw terminals, controlling motors up to 7.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 10 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 30 A (AC-1) or 30 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a 24 V DC coil, featuring a reduced holding coil consumption down to 1.7 W and offering the possibility of a direct control by PLC-output ≥ 250 mA 24 V DC, without need of additional interface relay, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
GTIN: 3471523113893
MPN: AF16Z-30-10-30
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 177
Specifications
Depth 97
Width 45
Height 86
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating DC
Rated operation power at AC-3, 400 V 7.5
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 30
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -