AFC52-30-00-80 220-230V50Hz 230-240V60Hz Contactor
The AFC52-30-00-80 is a 3-pole - 690 V IEC or 600 V UL contactor with Screw terminals, mainly controlling power circuits up to 22 kW / 400 V AC (AC-3) or 40 hp / 480 V AC UL and 100 A (AC-1) or 80 A UL general use. Within the AF platform, AFC contactors offer an optimized operating time for AC controlled applications with electromagnetic coil (control voltage : 220 ... 230 V AC 50 Hz / 230 ... 240 V AC 60 Hz). AFC contactors have a block type design and can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and a wide range of additionnal accessories.
GTIN: 3471523018839
MPN: AFC52-30-00-80
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 102
Specifications
Depth 111
Width 55
Height 125.5
Modular version no
Operating voltage AC 50 Hz
Operating voltage AC 60 Hz
Rated operation power NEMA -
Voltage type for actuating AC
Rated operation power at AC-3, 400 V 22
Rated control supply voltage AC 50 Hz
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 100
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V -