LS30P30L20 Limit Switch
LS30P30L20 Limit Switch
LS30P30L20 is a 30 mm wide, standard Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 2 mounting holes at the top, 1 Pg13.5 cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø12,5 mm) on plastic plunger actuator for horizontal movement and 2 N.O slow action, simultaneous contacts
Product identifiers
SKU: 1SBV010230R1320
EAN: 3471522007056
GTIN: 3471522007056
MPN: LS30P30L20
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 14
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V -
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V -
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V -