LS60M41B11 Limit Switch
LS60M41B11 Limit Switch
LS60M41B11 is a 60 mm wide, reinforced Limit Switch made of zinc alloy material (Zamak), with 2 mounting holes at the top, 3 Pg13.5 cable entries on the bottom and sides, plastic roller lever (Ø22 mm) actuator and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
Product identifiers
SKU: 1SBV011341R1211
EAN: 3471522005656
GTIN: 3471522005656
MPN: LS60M41B11
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 53
Specifications
Width sensor -
Forced opening -
Coating housing -
Diameter sensor -
Height of sensor -
Housing material -
Length of sensor -
Output electronic -
Switching function -
Type of control element -
Degree of protection (IP) -
Switching function latching -
Suitable for safety functions -
Explosion safety category for gas -
Number of safety auxiliary contacts -
Number of contacts as change-over contact -
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V -
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V -
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V -