LS40P51B11 Limit Switch
LS40P51B11 Limit Switch
LS40P51B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 Pg13.5 cable entry on the bottom, adjustable plastic roller lever (Ø22 mm) actuator and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
Product identifiers
SKU: 1SBV010551R1211
EAN: 3471522001931
GTIN: 3471522001931
MPN: LS40P51B11
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 36
Specifications
Width sensor -
Forced opening -
Coating housing -
Diameter sensor -
Height of sensor -
Housing material -
Length of sensor -
Output electronic -
Switching function -
Type of control element -
Degree of protection (IP) -
Switching function latching -
Suitable for safety functions -
Explosion safety category for gas -
Number of safety auxiliary contacts -
Number of contacts as change-over contact -
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V -
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V -
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V -