LS30P31B11 Limit Switch
LS30P31B11 Limit Switch
LS30P31B11 is a 30 mm wide, standard Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 2 mounting holes at the top, 1 Pg13.5 cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø12,5 mm) on steel plunger actuator for horizontal movement and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
Product identifiers
SKU: 1SBV010231R1211
EAN: 3471522007094
GTIN: 3471522007094
MPN: LS30P31B11
Voltimum+ Loyalty Programme Loyalty points: 16
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V -
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V -
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V -